Internetcaféer & Kontorshotell i Sverige

Internetcaféer i Sverige

Gävle
Escape Gaming http://www.escapegaming.se/

Göteborg
Game online www.gameonline.se
Vasa Gaming http://www.vasagaming.se/

Halmstad
Game Center http://www.gamecenter.se

Helsingborg
Game Center http://wwww.gamecenter.se
Gibbzone http://www.gibbzone.se

Jönköping
Game Heaven http://www.gameheaven.nu
Game Effect http://www.gameeffect.se

Kalmar
Kalmar Game Center http://www.kalmargc.com

Lund
Game Center http://www.gamecenter.se

Malmö
Arena Online http://www.arenaonline.se
Galaxy Cybercafé http://www.galaxycybercafe.com/
Game City http://www.game-city.se/
Twilight Zone

Norrköping
Inferno Online

Stockholm
Matrix http://www.matrix-se.com
Inferno Online http://www.infernoonline.com
Playz http://playz.se

Uppsala
Uppsala Game Center http://www.uppsalaonline.se/

Västervik
Player 2 http://player-2.se/

Örebro
NetZone http://www.netzoneorebro.se/

Saknas ni på listan? Skicka ett mail till oss och vi lägger upp ert internetcafé.

Kontorshotell Stockholm – en flexibel lösning

Internetcaféer har länge varit ett vattenhål för entreprenörer, egenföretagare och digitala nomader som är beroende av viss utrustning för att kunna utföra sitt arbete, men som inte har tillgång till kontor och som varken har möjligheten eller viljan att sköta sitt jobb hemifrån.

Det har på senare år blivit allt mer populärt för dessa personer att hyra in sig på ett kontorshotell, ibland också kallat för workspace. Detta skapar en arbetsmiljö som brukar kallas för coworking, där personer som jobbar inom vitt spridda områden jobbar på samma kontor. Att hyra in sig på exempelvis Quick Offices kontorshotell i Stockholm, innebär inte bara ett workspace med förutsättningar för stabila arbetsplatsförhållanden och ett socialt sammanhang, utan öppnar även upp för kunskapsutbyte och möjligheter att knyta kontakter och skapa samarbeten sinsemellan. Även många mindre och medelstora företag använder sig av kontorshotell som en väldigt flexibel kontorslösning. Kan det vara någonting för dig?